Išsėtinė sklerozė ir demielinizacija
Ar kada susimąstėte, ką slepia tie paslaptingi žodžiai:
Išsėtinė Sklerozė?
Medikai, taip mikliai žongliruojantys daugybe daugeliui sergančiųjų nesuprantamų terminų, niekada nesiteikia nieko paaiškinti.
Bet mes, specialūs žmonės, pažymėti šia stigma (sergantieji), norime – ir privalome žinoti.
Taigi tenka patiems sergantiesiems “pasiraitoti rankoves” ir panaršyti aplinkui. Skaičiau vienoje knygoje, kad geriausias būdas susipažinti su aparatu ir pan. – išardyti. Pradėkime:
• Sklerozė Tai graikų kilmės žodis skleros, reiškiantis kietas. Šis terminas naudojamas daugelyje mokslo ir technikos sričų, bet mums svarbiausia yra tai:
skleròzė [gr. sklērōsis — sukietėjimas] –
organo arba audinio surandėjimas, išvešėjus jungiamajam audiniui
Šaltinis: Tarptautinių žodžių žodynas –
http://www.zodziai.lt/reiksme&word=sklerozė&wid=18252
Yra žinomos skirtingos sklerozės atmainos, pagrinde priklausomai nuo kietiejančios srities. Detalės (anglų k.) čia: en.wikipedia.org/wiki/Sclerosis_(medicine)
• Išsėtinė Čia paprasta. Susirgus išsėtine skleroze, smegenyse atsitiktinose vietose atsiranda daugybė sklerotinių plokštelių (sukietėjimų)
Išsėtinė sklerozė – deminilizuojantis susirgimas
Dažnai tenka girdėti tokį terminą, bet ar tai paaiškina problemos esmę?
Mielinas, kaip daugelis žino, yra izoliacinis nervų dangalas, įgalinantis nervinius impulsus sklisti be užlaikymo. Kai mielino sluoksnis pažeidžiamas, impulsų sklidimas sulėtėja, o impulsai susilpnėja, kartais netgi gali visiškai išnykti.
Būtent toks neefektyvus, iškraipytas impulsų sklidimas tarp centrinės bei periferinės nervų sistemų ir sukelia išsėtinės sklerozės simptomus
Aš savo susirgimo pradžioje galvojau, kad šis susirgimas (IS) pasižymi tuo, kad centrinės nervų sistemos (CNS) nervų izoliacinis dangalas (mielinas) kažkaip išnyksta.
Bet viskas yra kitaip – paprasčiau.
Priešdėlis de- anglų k. verčiamas į de-, at(i)-, iš-, pavyzdžiui:
- decipher – iššifruoti, dešifruoti
- detrain – išlaipinti/išlipti iš traukinio
- defreeze – atšildyti, atitirpdyti
Taigi matome, kad:
demilienizacija reiškia, jog išsėtinės sklerozės pasekoje mielininis dangalas pakeičia būklę – sukietėja, arba vaizdžiau, surandėja
Išsėtinė sklerozė – autoimuninis susirgimas
Akivaizdu, jog išsėtinė sklerozė pasižymi tuo, kad smegenyse atsiranda daugybė mielininio nervų dangalo surandėjimų. Tai greičiausiai kažkas panašaus į randą, atsirandantį įsipjovus…
Problema ta, kad nesustabdžius procesų, sukeliančių mielino randėjimą, išsėtinė sklerozė progresuoja, taigi sergantysis degraduoja. Bet tai ne viskas…
Tikrai nieko gero nežadantis dalykas yra tai, kad net jei autoimuniniai susirgimai kokiu nors būdu sustabdomi (imuninė sistema suvaldoma), išsėtinė sklerozė dažniausiai progresuoja – dėl kitų natūralių fiziologinių procesų. Juk kiekvienas suaugęs turėjo pastebėti, jog paprastai randai, laikui bėgant, stambėja, kietieja… Geras pavyzdys – aterosklerozė, dažniausiai pasireiškianti senesniems žmonėms.
* * *
PS1 Demielinizacijos procesai, o kartu ir sergančiojo simptomai paprastai intensyvėja visą gyvenimą, netgi jei ir IS atakos nesikartoja. Daugiau galite rasti straipsnyje IS labirintai.
PS2 Yra žinoma daugiau centrinės nervų sistemos ligų (dauguma jų – autoimuniniai susirgimai), kurių rezultate suyra (surandėja) mielinas; ne visi iš jų progresuojantys – žiūr. https://en.wikipedia.org/wiki/Demyelinating_disease. Deja, medikai visada skuba diagnozuoti išsėtinę sklerozę
PS3 Branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai rodo ne susirgimą (išsėtinę sklerozę ar pan.), jo stiprumą ar eigą, bet vien tik randus galvos smegenyse ir/ar stubure bei jų didumą, o taip pat uždegiminių procesų intensyvumą…
Komentarų dar nėra
Komentuokite