Išsėtinė sklerozė ir demielinizacija

Ar kada susimąstėte, ką slepia tie paslaptingi žodžiai:
Išsėtinė Sklerozė?

 

Medikai, taip mikliai žongliruojantys daugybe daugeliui sergančiųjų nesuprantamų terminų, niekada nesiteikia nieko paaiškinti.

Bet mes, specialūs žmonės, pažymėti šia stigma (sergantieji), norime – ir privalome žinoti.

Taigi tenka patiems sergantiesiems “pasiraitoti rankoves” ir panaršyti aplinkui. Skaičiau vienoje knygoje, kad geriausias būdas susipažinti su aparatu ir pan. – išardyti. Pradėkime:

Sklerozė Tai graikų kilmės žodis skleros, reiškiantis kietas. Šis terminas naudojamas daugelyje mokslo ir technikos sričų, bet mums svarbiausia yra tai:

skleròzė [gr. sklērōsis — sukietėjimas] –
organo arba audinio surandėjimas, išvešėjus jungiamajam audiniui

 

Šaltinis: Tarptautinių žodžių žodynas –
http://www.zodziai.lt/reiksme&word=sklerozė&wid=18252

Yra žinomos skirtingos sklerozės atmainos, pagrinde priklausomai nuo kietiejančios srities. Detalės (anglų k.) čia:  en.wikipedia.org/wiki/Sclerosis_(medicine)

Išsėtinė Čia paprasta. Susirgus išsėtine skleroze, smegenyse atsitiktinose vietose atsiranda daugybė sklerotinių plokštelių (sukietėjimų)

Išsėtinė sklerozė – deminilizuojantis susirgimas

Dažnai tenka girdėti tokį terminą, bet ar tai paaiškina problemos esmę?

Mielinas, kaip daugelis žino, yra izoliacinis nervų dangalas, įgalinantis nervinius impulsus sklisti be užlaikymo. Kai mielino sluoksnis pažeidžiamas, impulsų sklidimas sulėtėja, o impulsai susilpnėja, kartais netgi gali visiškai išnykti.

Būtent toks neefektyvus, iškraipytas impulsų sklidimas tarp centrinės bei periferinės nervų sistemų ir sukelia išsėtinės sklerozės simptomus

Aš savo susirgimo pradžioje galvojau, kad šis susirgimas (IS) pasižymi tuo, kad centrinės nervų sistemos (CNS) nervų izoliacinis dangalas (mielinas) kažkaip išnyksta.

Bet viskas yra kitaip – paprasčiau.

Priešdėlis de- anglų k. verčiamas į de-, at(i)-, iš-, pavyzdžiui:

 

Taigi matome, kad:
demilienizacija reiškia, jog išsėtinės sklerozės pasekoje mielininis dangalas pakeičia būklę – sukietėja, arba vaizdžiau,  surandėja

Išsėtinė sklerozė – autoimuninis susirgimas

Akivaizdu, jog išsėtinė sklerozė pasižymi tuo, kad smegenyse atsiranda daugybė mielininio nervų dangalo surandėjimų. Tai greičiausiai kažkas panašaus į randą, atsirandantį įsipjovus…

Problema ta, kad nesustabdžius procesų, sukeliančių mielino randėjimą, išsėtinė sklerozė progresuoja, taigi sergantysis degraduoja. Bet tai ne viskas…

Tikrai nieko gero nežadantis dalykas yra tai, kad net jei autoimuniniai susirgimai kokiu nors būdu sustabdomi (imuninė sistema suvaldoma), išsėtinė sklerozė dažniausiai progresuoja – dėl kitų natūralių fiziologinių procesų. Juk kiekvienas suaugęs turėjo pastebėti, jog paprastai randai, laikui bėgant, stambėja, kietieja… Geras pavyzdys – aterosklerozė, dažniausiai pasireiškianti senesniems žmonėms.

* * *

PS1     Demielinizacijos procesai, o kartu ir sergančiojo simptomai paprastai intensyvėja visą gyvenimą, netgi jei ir IS atakos nesikartoja. Daugiau galite rasti straipsnyje IS labirintai.

PS2     Yra žinoma daugiau centrinės nervų sistemos ligų (dauguma jų – autoimuniniai susirgimai), kurių rezultate suyra (surandėja) mielinas; ne visi iš jų progresuojantys – žiūr. https://en.wikipedia.org/wiki/Demyelinating_disease. Deja, medikai visada skuba diagnozuoti išsėtinę sklerozę

PS3     Branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai rodo ne susirgimą (išsėtinę sklerozę ar pan.), jo stiprumą ar eigą, bet vien tik randus galvos smegenyse ir/ar stubure bei jų didumą, o taip pat uždegiminių procesų intensyvumą…

Komentarai

Komentarų dar nėra

Komentuokite

Komentarai matomi tik po patvirtinimo