IS ir toksinai

Šviesiausi pasaulio protai (tie, kurie nedirba farmacijos ar chemijos pramonei) sutaria, kad daugumą chroniškų degeneracinių susirgimų – tame tarpe išsėtinę sklerozę ir kitus autoimuninius susirgimus – sukelia aplinkos užterštumas dirbtinės kilmės chemikalais (ksenobiotikais). Detalės pateiktos straipsniuose:

Susirgimus sukeliančius chemikalus ir pan. plačiau aprašiau savo angliškame tinklapyje Beyond MS , skyriuje Triggers.

Klasikinis teršalų pavyzdys – pesticidai (anglų k. pesticide). Ar pastebėjote vienodą žodžių pesticidas ir genocidas galūnę? Anglų k. žadžio galūnė -cide reiškia žudyti ir pan. Bene 200 įvairių žodžių su galūne -cide pateikta straipsnyje Cide Words.

Plačiai naudojami įvairiose veiklos srityse, pesticidai sukelia daugybę sveikatos sutrikimų. Informacija apie pesticidų įtaką daugybei sveikatos problemų: astmai, autizmui bei mokymosi sutrikimams, gimimo defektams, diabetui, Alzheimerio ir Parkinsono susirgimams ir pan. pateikiama tinklapyje Beyond Pesticides.

* * *

Bet kokiu būdu teršalai sukelia tokius rimtus susirgimus?

Ką jie paveikia, kad net sukelia degeneracinę ligą ar mirtį?

Deja, dėl farmacijos ir chemijos pramonės biznio interesų (tarp kitko, visi medikamentai – ksenobiotikai/nuodai) toksikologijos detalės plačiai publikai praktiškai neprieinamos.

Visai netikėtai informaciją apie įvairius pesticidų pakenkimo gyvybiniams procesams būdus radau knygoje apie pesticidus, ksenobiotikus ir toksikologiją:

    Chemical Pesticides

Šioje knygoje yra specialus skyrius Septyni keliai link mirties, kuriame pateikiami pesticidų kenkimo (toksinio poveikio) būdai (vertimas mano):

 1. Enzimų inhibitoriai (slopintojai). Toksinas sąveikauja su enzimais ar transporto baltymais, tokiu būdu slopindamas normalią enzimo funkciją. Tipiniai tokių enzimų pavyzdžiai – karbamatai ir organofosforo insekticidai, slopinantys enzimą acetyl cholinesterazę.
 2. Cheminės signalų sistemos trikdymas. Visi gyvūnai ir augalai signalų perdavimui įvairiuose lygmenyse naudoja chemikalus. Yra daug medžiagų, įtakojančių ir keičiančių normalią signalų sistemą. Tokie toksinai yra labai galingi, imituodami organizmo chemikalą ir perduodami per stiprų signalą, arba per ilgai trunkantį, arba ne tuo laiku.
  Tipiškas tokio toksino pavyzdys – nikotinas. Jis perduoda signalą nervų sistemai, kuris trunka per ilgai…
 3. Toksinai, generuojantys laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai yra labai reaktyvūs, taigi gadina įvairias ląstelių struktūras.
  Tipinis tokio toksino pavyzdys – herbicidas paraquat, kurio viena molekulė gali generuoti daugybę superoksido anijonų, taigi jis yra labai toksiškas.
  Tokie pesticidai nėra selektyvūs toksinai. Jie sukelia laisvujų radikalų, niokojančių membranas, branduolius ir kitas ląstelių struktūras, griūtį.
 4. Silpni organiniai pH ląstelių membranose niokotojai. Tai gali būti šarmai ar rūgštys. Geri pavyzdžiai – amoniakas, fenolai, acto rūgštis. pH skirtumas yra būtinas, kad mitochondrijose galėtų būti gaminama energija. Paminėti toksinai būtent ardo esančius pH gradientus.
 5. Toksinai, ištirpstantys riebalinėse ląstelių membranose. Tuo pasižymi visa eilė chemikalų: alkoholiai, nafta, chlorinuoti   angliavandeniliai, o taip pat toluolas ir metanolas. Ištirdami ląstelių membranose, jie pakeičia jų fizines charakteristikas, darydami tas ląsteles netinkamas metaboliniams procesams.
 6. Toksinai, suardantys elektrolitų ar pH balansą. Natrio chloridas ir kitos druskos yra būtini, bet gali ženkliai pakeisti pusiausvyrą, jei jų yra per daug ar per mažai. Maži vaikai, maži paukščiai ir maži žinduoliai yra labai jautrūs bet kokiems tokiems pokyčiams.
 7. Stiprūs šarmai ir rūgštys, oksidatoriai ar dezoksidatoriai ardo audinius, DNR ar baltymus. Tokie chemikalai arba ardo/tirpina audinius, arba niokoja DNR, sukeldami vėžį…

Taip, ši informacija labai techniška ir suprantama tik turintiems biochemiko (chemiko + biologo) išsilavinimą.

 

Visiems derėtų įsisąmoninti kelias paprastas tiesas:

Visiems yra girdėti pasakojimai, kad netgi baisių mirtinų ligų epidemijos atvejais mirdavo ne visi. Saugu manyti, kad nesusirgdavo ir nemirdavo tie, kurių imuninė sistema stipriausia

Deja, net tik išsėtine skleroze (IS), bet ir bet kuria kita – autoimunine ar ne – liga suserga tik tie, kurių imuninė sistema silpna ar išderinta

Gera žinia – imuninę sistemą galima suderinti ir sustiprinti natūraliomis priemonėmis (medikamentai to negali padaryti!)

 

Sisteminiai enzimai

Puikiai detoksifikuoja organizmą  ir sustiprina imuninę sistemą

 

Komentarai

Komentarų dar nėra

Komentuokite

Komentarai matomi tik po patvirtinimo