Išsėtinė sklerozė – sutramdymo istorija

Straipsnio, su kurio vertimu susipažinsite, autorius Roger MacDougall – dramaturgas, filmų kūrėjas, kompozitorius, muzikas ir teatro menų profesorius – gimė Anglijoje 1910-siais… Pirmieji jo ligos (išsėtinės sklerozės) simptomai pasireiškė 1953-siais. Liga lėtai progresavo, kol straipsnio autorius tapo bejėgiu invalidu, prikaustytu prie invalido vežimėlio. Atsisakęs patikėti, kad situacija beviltiška, jis susipažino su visais paskelbtais degeneracinių ligų gydymo būdais ir nusprendė, kad jam gali padėti dieta. Taip jis pradėjo daugiametį eksperimentą su savo kūnu… Iki pat mirties (jis mirė perkopęs 80-tį be jokių IS simptomų) autorius buvo sveikas ir savo amžiui aktyvus.

Nors šis pilnas pasveikimas – tik remisija (autoriaus teigimu, tai jo paties sukelta, kontroliuojama remisija) – bet tai yra faktas…

Straipsnio originalas: Mano kova su išsėtine skleroze

Daugiau apie autorių: Vikipedijos straipsnyje

Mano kova su išsėtine skleroze

Tai yra mano kovos su išsėtine skleroze (IS) istorija. Viskas, kas čia aprašyta, paremta mano asmenine patirtimi ir išvadomis. Aš ne gydytojas ir neturiu medicininio pasiruošimo. Mano teorijos prieštaringos, bet vis daugiau medikų prieina panašių išvadų.

būčiau nehumaniškas, nepasidalindamas savo nepaprasta patirtimi

Būdamas neprofesionalas, reiškiantis nuomonę, nepripažintą medikų daugumos, sulaukiau iš jų daug kritikos. Betgi mano tikslai labai paprasti. Mane buvo surakinusi didžiulė negalia, bet dabar aš jaučiuosi sveikesnis negu bet kada anksčiau. Aš bučiau nehumaniškas, nepasidalindamas savo nepaprasta patirtimi su kenčiančiais. Taigi faktai:

Mano išsėtinę sklerozę diagnozavo 1953-jų vasarį Anglijoje vienas geriausių tuometinių pasaulio neurologų… Per keletą metų nustojau valdyti kojas, akis ir pirštus… netgi mano balsas nusilpo ir visiškai negalėjau nustovėti.

Per daugelį metų buvau nuodugniai ištirtas… Visi tyrimai patvirtino, jog sergu IS.

aš pats sukėliau remisiją…

Šiandien mano regėjimas atsistatė, galiu bėgti laiptais aukštyn ir žemyn, mano aktyvumas toks pat, kaip ir daugelio sveikų mano bendraamžių… Stebuklas neįvyko, aš nebuvau išgydytas. Tiesiog aš pats sukėliau remisiją – bet remisiją, kurią, giliu mano įsitikinimu, sukėliau aš pats.

Suvokdamas, jog kiekvieno metabolizmas unikalus, nemanau jog sveikatos pagerėjimas, kurį pajutau aš, gali būti toks pats efektyvus kiekvienam… Betgi mano aprašyta kovos su liga strategija padėjo ne tik man, bet ir daugeliui kitų. Žinoma, ne visi pajuto (tokį) pagerėjimą. Anksčiau galvojau, kad gal jie laikėsi griežto režimo nepakankamai ilgai ir pan… Bet nauji pasiekimai alerginių reakcijų maisto produktams srityje iškėlė labiau tikėtiną to priežastį – skirtinguose organizmuose metaboliniai procesai vyksta skirtingai, taigi įvairios alergijos gali pasireikšti skirtingiems maisto produktams ir įvairiais laipsniais. Iš viso šito seka, jog visiškai nebūtinai įvairiems sergantiesiems padės ta pati dieta.

Jau yra galimybė, atlikus paprastą testą, nustatyti individualias alergines reakcijas. Neseniai, atlikęs tokį testą, pamačiau, jog prieš daugelį metų išmečiau iš dietos tuos maisto produktus, kurie mano organizme sukeldavo didžiausias alergines reakcijas – glitėsius, pieno produktus, gyvulinius riebalus bei cukrų.

Taigi kodėl aš taip pasielgiau, nieko nežinodamas apie alergijas? Mano nuomone, atsakymas į šį klausimą – didžiausios svarbos, nes tai gali būti ir atsakymas į kitą klausimą – kas mano nuomone galėjo būti mano IS priežastimi?

Svarbu suprasti, kas yra alergenas. Maistas, kuriam mes alergiški (alergenas) – tai maistas, kurio nepriima mūsų imuninė (originale – autoimuninė) sistema. Vietoje to, kad derintis prie mūsų metabolinių procesų, alergenas sukelia imuninės sistemos reakciją, kaip prieš svetimą (virusus ar mikrobus). Dėl šios priežasties sveikatos palaikymui labai svarbu išmesti alergenus iš mūsų dietos.

Nagrinėjau savo kūną kaip biocheminį procesą ar, tiksliau sakant, blogai vykstantį biocheminį procesą. Kadangi nebuvau girdėjęs apie alergijų testus, man reikėjo kažkokio kito kelio apibūdinti klaidas savojoje dietoje.

Man atrodė logiška apsistoti ties maistu, kurį žmonija vartojo nuo pat atsiradimo pradžios. Pasirinkau savo dietos pagrindu maistą, kuriuo maitinosi žmonės, kurie vien medžiojo ir rinko (anglų k. hunters-gatherers) tol, kol pradėjo gyventi sėsliai ir auginti – pagrindinai grūdus ir gyvulius.

kai atsisakiau trijų pagrindinių alergenų, prasidėjo lėtas, bet pastovus gerėjimas

Būtent tokios mintys padėjo man atsisakyti glitėsių (baltymo, supančio grūdo gemalą), karvės pieno ir cukraus. Tai nėra maistas, kurį žmonės vartojo evoliucijos eigoje ir todėl jo derėtų vengti. Dar nėra sukaupta pakankamai žinių, bet vis akivaizdesnis darosi sąryšis tarp mitybos ir ligų. Kai atsisakiau trijų pagrindinių alergenų, prasidėjo lėtas, bet pastovus gerėjimas.

Išvada, kurią aš padariau iš to – mums svetimas maistas arba maistas, kuriam mes alergiški, taigi kuris atakuoja mūsų imuninę sistemą, sąlygoja naujų sveikų ląstelių gamybos slopinimą, o tuo pačiu ir visą eilę degeneracinių ligų bei pagreitintą senėjimą.

Kas yra IS? Regis nėra bendrai priimto priežasčių apibrėžimo; liga apibūdinama, aprašant simptomus… Šnekant paprastais žodžiais, genda nervų apvalkalas, taigi impulsai negali būti efektingai siunčiami iš smegenų bei atgal. Rezultate gali išsivystyti paralyžius, dalinis aklumas, sutrikusi pusiausvyra bei visa eilė kitokių simptomų, kurie yra skirtingi kiekvienu atveju.

Mano nuomone, yra trys pagrindiniai kovos su IS būdai:

Visi šie būdai yra teisėti sveikatos apsaugos srityje. Bet kadangi man, kovojant su IS, tik vienas metodas davė teigiamų rezultatų, manau kad prasminga išbandyti būtent šitą…

…tapau neteisingai vykstantis biocheminis procesas

Norėčiau kitaip pasakyti. Taigi, prieš dvidešimt penkis metus praradau iliuzijas dėl neurologų priėjimo prie mano būsenos. Jam trūko vientisumo, įtikinamumo, kryptingumo, trūko pastebimo artėjimo prie sėkmės. Mintimis nukeliavau į laikus, kai domėjausi biochemija. Prisiminiau, jog buvau apimtas minties, kad esu ne tas, kuo mane mano esantį anatominį išsilavinimą turintis gydytojas, t.y. ne statiškas mėsos gabalas – ne gyvas numirėlis. Jeigu tiksliau, aš – biocheminis procesas. Ir dabar tapau neteisingai vykstantis biocheminis procesas.

Gal tai nėra paslaptingo viruso, nei mane užpuolusios bakterijos kaltė, pagalvojau. O gal tai tiesiog (bio)cheminio išsibalansavimo, ar blogų (plačiąja prasme) cheminių junginių, neužtikrinančių geros žmogaus būklės, poveikio rezultatas.

Taigi palikau neurologą ir išvykau, būdamas beveik visiškas sudužėlis, kad apsvarstyti ir išbandyti šią naują galimybę. Man suteikė neįkainuojamą pagalbą žmona ir draugai.

Šis straipsnis – vienas iš mano apsisprendimo rezultatų. Ir būtent šio straipsnio poveikyje daugelis žmonių patyrė žymius pagerėjimus.

Tikiuosi, kad atsiras ir kitas rezultatas – kai kurie šios diskusijos oponuotojų pusėje esantys medikai suvoks, jog dieta ir liga dažnai yra tiesiogiai susiję.

mano veiksmai leido man visiškai apsukti mano nekokią prognozę

Kaip ten bebūtų, dar ligoninėje pradėjau gydytis, remdamasis logika. Dariau tai, kas sekė iš istorijos, stebėjimų, ir apmąstymų. Taigi, mano veiksmai leido man visiškai apsukti mano nekokią prognozę. Vietoje prie vežimėlio prirakinto kopūsto vėl tapau normaliu žmogumi.

Nėra tokio vienintelio kelio, kuriuo einant kiekvieną sergantį lydėtų vienoda sėkmė. Bet, mano nuomone, vienoda metabolinių procesų analizė, vienodas – būtinai griežtas – kiekvienam sergančiajam individualios kompensacinės dietos prisilaikymas veda prie vienodų rezultatų.

Nėra dviejų vienodų žmonių. Jūsų gyvenimas – jūsų rankose. Jei norite kontroliuoti bei pagerinti savo būklę, logiška, kad eitumėte keliu, kuriuo aš ėjau. Būtina išsiaiškinti, kokią dietą jūsų kūnas toleruoja ir tokios dietos prisilaikyti.

Norėčiau pasakyti: neliesk šito, imk ką nori iš to. Aš negaliu.

Galiu pasakyti, kad dauguma žmonių negali toleruoti kviečių ir kitų javų, o taip pat cukraus, pieno bei pieno produktų, bet kiekvienas turi įsitikinti, ar jis yra tarp tokių. Visi šie produktai gali tikti jums. Tačiau kartu su dauguma mitybos specialistų aš tuo abejoju…

Visuotinai pripažinta medikų tarpe, jog trys žymūs pakeitimai dietoje, nuo kurių ir aš pradėjau, padeda gydyti ir kitas degeneracines ligas:

Akivaizdu, jog šie mitybos pakeitimai sąlygoja metabolizacijos pasikeitimus, įgalinančius sintetinti naujas sveikas lasteles. Taigi mes galime aprūpinti mūsų kūno aprūpinimo naujomis ląstelėmis poreikius, kai senos laikui bėgant prarandamos.

Labai svarbu aprūpinti organizmą visomis būtinomis maitinančiomis medžiagomis, kurių netenkame, laikydamiesi gydomosios dietos. Tai apibrėšiu vėliau, kalbėdamas apie vitaminų ir mineralų sąrašą.

mano sveikata pradėjo lėtai ir pastoviai taisytis

Per keletą sekančių metų aš vieną po kito atmečiau visus įtartinus maisto produktus. Pirmiausia aš tiesiog stabilizavau ligos simptomus. Po to mano sveikata pradėjo lėtai ir pastoviai taisytis. Turiu pabrėžti žodį lėtai. Praėjo daugiau negu keturi metai, kol pajutau pirmą ryškų pagerėjimą, kai jau sugebėjau nevikriai užsegti marškinių rankovės sagą – pirmą sykį po labai ilgo laiko mano pirštai pakluso komandai.

Taip padrąsintas, pradėjau gilintis į mano būklės priklausomybę nuo mitybos. Turėjau daug medikų, biochemikų, mokslininkų, tyrėjų ir ekspertų surinktos informacijos. Man tereikėjo tiesiog sudėti į vieną vietą visus atradimus, patarimus ir gautus rezultatus.

Tai pozityvus problemos sprendimo būdas, kuriuo remdamiesi (pa)sveiksta daugelis sergančiųjų. Pagal savo prigimtį šis būdas dažnai atneša pagerėjimą, bet, kaip jau sakiau anksčiau, lėtas gerėjimas kur kas geriau nei lėta, beviltiška degeneracija.

Tikiuosi, jog neužilgo profesionalūs medikai patikrins mano teorijas moksliniais metodais, įskaitydami biocheminius bei dietinius aspektus.

Daug metų ėjau keliu, kurį nubrėžė mano teorijos. 1975-jų rugsėjo mėn. nukeliavau pas tą patį neurologą, kuris tyrinėjo mane 1953-siais ir paprašiau, kad vėl atliktų išsamią mano neurologinę apžiūrą. Man malonu pasakyti, jog kiekvienas refleksas, kiekvienas raumuo, kiekvienas judesys buvo normalus. Kaip IS simptomą rado tik nežymų akies nistagmą (optinio nervo drebėjimą). Kai buvau blogiausioje būklėje, buvau praktiškai apakęs dėl nistagmo. Dabar mano regėjimas netgi pasitaisė – geroje saulės šviesoje galiu skaityti laikraštį be akinių, nors šito negalėjau virš trisdešimt metų. Taigi baigdamas apžiūrą, gydytojas pareiškė, jog vienintelis likęs IS simptomas – nežymus nistagmas.

Kalbėdamas apie praeitį, gydytojas prisiminė, jog turėjau labai sunkų epizodą po pirmojo mūsų susitikimo ligoninėje. Paprašiau jo pasakyti, ar jam teko susidurti su tokia efektinga remisija, ir jis noriai prisipažino tokio atvejo nežinąs.

Taigi ką aš patariu sergantiems IS? Be abejo, ne gydymąsi ligoninėje. Siūlau, jei pageidaujate, susidorojimo su liga būdą, kuris taip nuostabiai padėjo man ir, tikiu, gali padėti kitiems.

jei bent akimirkai nutolčiau nuo savojo režimo, grįžčiau prie ankstesnės nepavydėtinos būsenos

Iš pasakyto seka režimo, kurio vis dar laikausi, detalės. Taigi esu įsitikinęs, jog jei bent akimirkai nutolčiau nuo savojo režimo, grįžčiau prie ankstesnės nepavydėtinos būsenos.

Turiu pripažinti, jog kiek pakoregavau savo mitybą, atsižvelgdamas į mano alerginio testo rezultatus. Tai reiškia, jog nevartoju dar keleto maisto produktų, kuriems esu nežymiai alergiškas. Kiekvienas, kuriam atliekamas alerginis testas, turėtų atsisakyti problematiško maisto, bet pagrindu lieka dieta, kurią vartoju jau seniai ir kurią rekomenduoju kitiems.

Skaitykite toliau

Komentarai

 1. andre
  2013-2-3  

  tikiu, kad zmogus biocheminė mašina ir tai tikrai turi įtakos,bet pasiryžimo ir drausmės reikia daug.


 2. Lija
  2014-2-4  

  Visko atsisakyti ir taskas. Kiausiniu, mesos, riebalu, pieno prduktu. Maniau, kad dar ryzius galima valgyti, pomidorus, sokolada. Pasirodo ne. Taigi nieko nevalgysi ir IS simptomai isnyks. Slove tau K


 3. Rita
  2018-7-8  

  kas geriau? ar gyditis ir nevalgyti patiems ko nepatartina ar naudoti chemija? ir eiti ne geryn, o sipnyn ir visai atsigulti ant lovos? PAMASTYKITE KAS GERIAU???Komentuokite

Komentarai matomi tik po patvirtinimo