Dėmesio – ksenobiotikai
Pradėję gaminti (sintetinti) naujas medžiagas, žmonės susidūrė su visa eile anksčiau nebuvusių -pagrinde sveikatos -problemų. Neužilgo šiems naujiems reiškiniams aprašyti buvo sukurti nauji (ar panaudoti jau buvę) terminai – priklausomai nuo poveikio pobūdžio, dydžio ir t.t. Tai pačiai sintetinei medžiagai aprašyti gali būti naudojamas bet kuris žemiau paminėtas terminas, priklausomai nuo situacijos:
- teršalai – sintetinės medžiagos, užteršiančios aplinką (žemę aplink gamyklą, ežerą…)
- toksinai – sintetinės (kartais natūralios) medžiagos, sukeliančios rimtus kūno pažeidimus, kartais net mirtį
- ksenobiotikai – medžiagos (paprastai sintetinės), negatyviai paveikiančios biologinius procesus, veikiančios (išderinančios) organizmą netgi labai nedideliais kiekiais
Nors ksenobiotikas – gana nesenai įvestas terminas,
jo prasmę ir kaip jo vengti, svarbu žinoti,
norint gyventi sveikiau, geriau, ilgiau…
Vikipedijos straipsnyje apie ksenobiotikus
pateikiamas štai toks ksenobiotokų aprašymas:
Ksenobiotikas – biologinei sistemai svetima medžiaga
Terminas sudarytas iš dviejų graikų k. žodžių:
xenon – svetimas ir bios – gyvybė
Toliau seka paaiškinimas, kad terminą ksenobiotikas galima vartoti dviem prasmėm:
- siaurąja (biomedicinine ?) prasme tai yra medžiagos, nerandamos organizme arba randamos žymiai mažesniais kiekiais, taigi įtakojančios gyvybinius procesus. Pavyzdžiai – narkotikai ir antibiotikai
- plačiąja prasme tai yra visos žmonių sukurtos (dirbtinės) medžiagos. Jokia iš šių medžiagų nereikalinga gyvybės sukurimui ar palaikymui. Negana to, bet kuri iš tokių medžiagų kelia pačias įvairiausias gyvybės proceso eigoje iškylančias problemas. O tai būtinai pasireikš kaip nepatogumas ar susirgimas…
Tarp kitko, anksčiau jau buvo sukurti
keli terminai su graikišku žodžiu bios:
- antibiotikai – (prieš gyvybę). Sukurti nužudyti svetimas bakterijas (vienaląsčius organizmus) organizme. Farmacijos pramonė teigia, kad organizmo ląstelių antibiotikai nepažeidžia. Nūnai, deja, antibiotikai labai dažnai vartojami virusinių susirgimų atvejais, nors jie virusų visiškai nepaveikia! Aprašyti straipsnyje apie antibiotikus
- probiotikai – (už gyvybę). Dažniausiai šis terminas vartojamas aprašyti virškinimą pagerinančius žarnyne išplitusius mikroorganizmus. Detalės – straipsnyje apie probiotikus (anglų k.)
Pažiūrėjus atidžiau
Jau žinome, kad joks žmonių susintetintas cheminis junginys negali atlikti jokios naudingos funkcijos metabolizmo (t.y. gybybiniame) procese. Trumpai: toks junginys negali būti naudingas, bet užtat jis gali sukelti rimtą sumaištį – netgi lėtines degeneracines ligas.
Bloga žinia: ksenobiotikų yra visur:
- ore, kuriuo kvėpuojame
- vandenyje, kurį geriame
- maiste, kurį valgome
- daiktuose, kuriuos liečiame (rūbai, plastikai, baldai…)
Kuo daugiau cheminių junginių pakliūna į kūną,
tuo labiau ksenobiotiškas –
t.y. svetimas gyvybei tampa gyvas organizmas
Natūralūs maistinių medžiagų toksinai
Ne visi natūralūs, gamtos sukurti augaliniai produktai vienodai naudingi kaip maistas. Dauguma jų buvo ar vis dar yra pastoviai vartojami tūkstantmečių bėgyje ir nekelia jokių problemų. Deja, situacija kiek kitokia su palyginus neseniai (matuojant evoliuciniais mastais) pradėtais vartoti produktais.
Visi tokie biologiškai aktyvūs augaliniai toksinai neigiamai veikia milijonų sveikatą, šiems net neįtariant, kas blogina sveikatą (ar prisideda prie jos blogėjimo). Galimos problemos: jautrumas maistui ir/ar alergijos, širdies ir kraujotakos, kvėpavimo ar neurologiniai simptomai, artritas ar kepenų suardymas.
Didžiausi kenkėjai
Bet nepalyginamai didesnį ir rimtesnį poveikį paprastai padaro sintetiniai junginiai (organizme veikiantys kaip ksenobiotikai), esantys visur ir kurių išvengti nėra jokios galimybės. Keletas papildomų detalių pateikta straipsnyje Kaip stipriai esame užteršti?
Šie žmonių pagaminti toksinai gali paveikti gyvybės chemiją daugeliu būdų. Keli jų (pagrindiniai) aprašyti straipsnyje IS ir toksinai, kuriame pateikta knygos “Septyni keliai link mirties” ištrauka. Ekspozicijos cheminiams junginiams (ypatingai jų kokteiliams) pasekmė paprastai – bet kokie įsivaizduojami simptomai ar net rimtas susirgimas.
Sintetinių chemikalų sukeliamos problemos gana išsamiai ir visapusiškai aprašomos Lietuvos žemės ūkio universiteto išleistoje mokomoje knygoje Aplinkos tarša.
Visapusiška problema
Problemos dydį ir daugelį su ja susijusių aspektų parodo šiai temai skirtų knygų kiekis. Tam tereikia apsilankyti internetiniame knygyne www.amazon.com ir naršymo langelyje įvesti terminą ‘xenobiotic’.
Dauguma knygų skirta specialistams – biologams, imunologams, fiziologams… Bet kai kuriose kažką įdomaus ar net naudingo gali rasti ir nespecialistai – įvairiais sveikatos aspektais besirūpinantys ar tiesiog besidomintys asmenys.
ⓘ Xenobiotics and Inflammation
Knygoje apibendrinami tyrimai, kuriuose nagrinėjama, kaip chemikalų (ksenobiotikų) paveikta imuninė sistema veda prie uždegiminių procesų ir, to pasekoje, įvairiausių problemų. Virš 350 puslapių knygoje plačiai nagrinėjami įvairūs ląstelėse vykstantys procesai…
Kaip matosi iš pavadinimo, knygoje nagrinėjama, kaip įvairūs chemikalai sukelia vėžinius procesus organizme. Taip pat aprašomi chemoterapijos (chemikalų poveikio susiformavusiam vėžiui) poveikiai
ⓘ Immunotoxicology and Immunopharmacology
Knygoje pristatomos naujausios metodikos, leidžiančios įvertinti rizikos faktorius, veikiančius organizmui susiduriant su sintetiniais farmaciniais ar pramoniniais junginiais. Ksenobiotikų poveikyje imuninė sistema gali veikti trimis skirtingais būdais:
- imuninės sistemos slopinimas
- imuninės sistemos išderinimas, pasireiškiantis autoimuninėmis reakcijomis
- padidintas imuninės sistemos jautrumas chemikalams
ⓘ Activation and Detoxification Enzymes
Organizmas turi pastoviai valytis (detoksifikuotis) nuo visų pašalinių – nereikalingų ar/ir pavojingų medžiagų, ypač nuo sintetinių chemikalų. Tam tikslui organizme veikia dvi enzimų grupės – aktyvavimo enzimai (kad paversti esnčius teršalus kitais, kurie ne tokie toksiški arba kuriuos paskui lengviau pašalinti) ir detoksifikavimo enzimai (kad užtikrinti teršalų pašalinimą iš organizmo)
Kai kurių teršalų šiuolaikiniame pasaulyje neįmanoma išvengti. Bet daugelio chemikalų poveikį galima labai paprastai sumažinti, jų tiesiog nevartojant. Tereikia gerai apsidairyti ir pagalvoti.
Pabaigai pridedu savo mėgstamus posakius:
- neįmanoma kvėpuoti per švariu oru
- neįmanoma gerti per švaraus vandens
* * *
Ir nepamirškite :
praktiškai visi medikamentai — ksenobiotikai!
Naudinga informacija ,kuria tik dabar sužinojau .Didelis Ačiū!
Jolanta B. atsiuntė dar vieną įdomų linką kenksmingo ksenobiotikų poveikio sveikatai tema: "Kaip išvengti nuodingos plastiko pakuotės"