Dėmesio – ksenobiotikai

ksenobiotikaiPradėję gaminti (sintetinti) naujas medžiagas, žmonės susidūrė su visa eile anksčiau nebuvusių -pagrinde sveikatos -problemų. Neužilgo šiems naujiems reiškiniams aprašyti buvo sukurti nauji (ar panaudoti jau buvę) terminai – priklausomai nuo poveikio pobūdžio, dydžio ir t.t. Tai pačiai sintetinei medžiagai aprašyti gali būti naudojamas bet kuris žemiau paminėtas terminas, priklausomai nuo situacijos:

 

Nors ksenobiotikas – gana nesenai įvestas terminas,
jo prasmę ir kaip jo vengti, svarbu žinoti,
norint gyventi sveikiau, geriau, ilgiau…

Vikipedijos straipsnyje apie ksenobiotikus
pateikiamas štai toks ksenobiotokų aprašymas:

Ksenobiotikas – biologinei sistemai svetima medžiaga

Terminas sudarytas iš dviejų graikų k. žodžių:
xenon – svetimas ir bios – gyvybė

Toliau seka paaiškinimas, kad terminą ksenobiotikas galima vartoti dviem prasmėm:

 

Tarp kitko, anksčiau jau buvo sukurti
keli terminai su graikišku žodžiu bios
:

Pažiūrėjus atidžiau

Jau žinome, kad joks žmonių susintetintas cheminis junginys negali atlikti jokios naudingos funkcijos metabolizmo (t.y. gybybiniame) procese. Trumpai: toks junginys negali būti naudingas, bet užtat jis gali sukelti rimtą sumaištį – netgi lėtines degeneracines ligas.

 

Bloga žinia: ksenobiotikų yra visur:

 

Kuo daugiau cheminių junginių pakliūna į kūną,
tuo labiau ksenobiotiškas –
t.y. svetimas gyvybei tampa gyvas organizmas

Natūralūs maistinių medžiagų toksinai

Ne visi natūralūs, gamtos sukurti augaliniai produktai vienodai naudingi kaip maistas. Dauguma jų buvo ar vis dar yra pastoviai vartojami tūkstantmečių bėgyje ir nekelia jokių problemų. Deja, situacija kiek kitokia su palyginus neseniai (matuojant evoliuciniais mastais) pradėtais vartoti produktais.

Visi tokie biologiškai aktyvūs augaliniai toksinai neigiamai veikia milijonų sveikatą, šiems net neįtariant, kas blogina sveikatą (ar prisideda prie jos blogėjimo). Galimos problemos: jautrumas maistui ir/ar alergijos, širdies ir kraujotakos, kvėpavimo ar neurologiniai simptomai, artritas ar kepenų suardymas.

Didžiausi kenkėjai

Bet nepalyginamai didesnį ir rimtesnį poveikį paprastai padaro sintetiniai junginiai (organizme veikiantys kaip ksenobiotikai), esantys visur ir kurių išvengti nėra jokios galimybės. Keletas papildomų detalių pateikta straipsnyje Kaip stipriai esame užteršti?

Šie žmonių pagaminti toksinai gali paveikti gyvybės chemiją daugeliu būdų. Keli jų (pagrindiniai) aprašyti straipsnyje IS ir toksinai, kuriame pateikta knygos “Septyni keliai link mirties” ištrauka. Ekspozicijos cheminiams junginiams (ypatingai jų kokteiliams) pasekmė paprastai – bet kokie įsivaizduojami simptomai ar net rimtas susirgimas.

Sintetinių chemikalų sukeliamos problemos gana išsamiai ir visapusiškai aprašomos Lietuvos žemės ūkio universiteto išleistoje mokomoje knygoje Aplinkos tarša.

Visapusiška problema

Problemos dydį ir daugelį su ja susijusių aspektų parodo šiai temai skirtų knygų kiekis. Tam tereikia apsilankyti internetiniame knygyne www.amazon.com ir naršymo langelyje įvesti terminą ‘xenobiotic’.

Dauguma knygų skirta specialistams – biologams, imunologams, fiziologams… Bet kai kuriose kažką įdomaus ar net naudingo gali rasti ir nespecialistai – įvairiais sveikatos aspektais besirūpinantys ar tiesiog besidomintys asmenys.

    Xenobiotics and Inflammation

Knygoje apibendrinami tyrimai, kuriuose nagrinėjama, kaip chemikalų (ksenobiotikų) paveikta imuninė sistema veda prie uždegiminių procesų ir, to pasekoje, įvairiausių problemų. Virš 350 puslapių knygoje plačiai nagrinėjami įvairūs ląstelėse vykstantys procesai…

    Xenobiotics and Cancer

Kaip matosi iš pavadinimo, knygoje nagrinėjama, kaip įvairūs chemikalai sukelia vėžinius procesus organizme. Taip pat aprašomi chemoterapijos (chemikalų poveikio susiformavusiam vėžiui) poveikiai

    Immunotoxicology and Immunopharmacology

Knygoje pristatomos naujausios metodikos, leidžiančios įvertinti rizikos faktorius, veikiančius organizmui susiduriant su sintetiniais farmaciniais ar pramoniniais junginiais. Ksenobiotikų poveikyje imuninė sistema gali veikti trimis skirtingais būdais:

    Activation and Detoxification Enzymes

Organizmas turi pastoviai  valytis (detoksifikuotis) nuo visų pašalinių – nereikalingų ar/ir pavojingų medžiagų, ypač nuo sintetinių chemikalų. Tam tikslui organizme veikia dvi enzimų grupės – aktyvavimo enzimai (kad paversti esnčius teršalus kitais, kurie ne tokie toksiški arba kuriuos paskui lengviau pašalinti) ir detoksifikavimo enzimai (kad užtikrinti teršalų pašalinimą iš organizmo)

 

Kai kurių teršalų šiuolaikiniame pasaulyje neįmanoma išvengti. Bet daugelio chemikalų poveikį galima labai paprastai sumažinti, jų tiesiog nevartojant. Tereikia gerai apsidairyti ir pagalvoti.

Pabaigai pridedu savo mėgstamus posakius:

 • neįmanoma kvėpuoti per švariu oru
 • neįmanoma gerti per švaraus vandens

* * *

Ir nepamirškite :
praktiškai visi medikamentai — ksenobiotikai!

Komentarai

 1. violeta
  2014-3-14  

  Naudinga informacija ,kuria tik dabar sužinojau .Didelis Ačiū!


 2. Česlovas
  2014-4-30  

  Jolanta B. atsiuntė dar vieną įdomų linką kenksmingo ksenobiotikų poveikio sveikatai tema: "Kaip išvengti nuodingos plastiko pakuotės"Komentuokite

Komentarai matomi tik po patvirtinimo