Autoimuniniai susirgimai

Autoimuninis susirgimas (išsėtinė sklerozė — IS yra vienas iš jų) paprastai išsivysto, kai imuninė sistema nusilpsta ar išsiderina, taigi negali efektingai dorotis su chronišku žemo lygio organizmo užteršimu. Pavyzdžiui, kaip sudėtinga būna užmigti, kai netoliese groja muzika – netgi negarsiai…

Didėjant kenksmingų junginių (ksenobiotikų) įvairovei ir/ar koncentracijai, kartu stipriai didėja įvairių imuninės sistemos užteršimo būdų tikimybė.

…nešvarioje aplinkoje organizmas būtinai bus užterštas, tik neaišku, koks ksenobiotikas paveiks stipriausiai ir kokia bus reakcija…

Imuninė sistema prieš nuosavą kūną gali būti išderinta daugeliu būdų. Taigi ir autoimuninių susirgimų (įvairių simptomų) jau yra žinoma virš šimto. Bendrą situaciją nuosekliai ir detaliai knygoje aprašo autorius (pats sergantis autoimunine liga):

    The Autoimmune Epidemic

Tarp kitko, Wikipedijos straipsnyje apie autoimuninius susirgimus minimi tik virš 80 susirgimų, bet autoriai patys teigia, kad straipsnis jau pasenęs.

Kas yra imuninė sistema?

Imuninė sistema yra painus organų ir ląstelių tinklas, apimantis visą organizmą. Ją tarp kitko sudaro kaulų čiulpai, baltosios kraujo dalelės, liaukos bei blužnis.

Atsakymus į klausimus, kodėl autoimuninių susirgimų kiekis didėja ir kokie yra pegrindiniai toksinai galite rasti straipsnyje Imuninės sistemos klaidos.

Kalbant paprasčiau, kai užpuolimų ar trikdžių kiekis viršija imuninės sistemos pajėgumą bei galimybes, dėl pastovaus žemo lygio dirginimo ji dažnai pavargsta ir išsiderina. Būtent tokiais atvejais labai padidėja tikimybė, kad įvyks labai nemaloni klaida – imuninė sistema pasius signalą pulti kurią nors nuosavo kūno sritį – ląstelių grupę ar organą ir t.t. Tokios klaidos tikimybė ypač padidėja, jei toksino struktūra primena nuosavo audinio…

Kokie būna autoimuniniai susirgimai?

Autoimuniniai susirgimai gali būti sisteminiai – kuomet paveikiama daug organų, arba specifiniai – kai taikinys yra vienas konkretus organas ar ląstelių grupė. Išsėtinė sklerozė pakliūna į specifinių autoimuninių susirgimų grupę – veikiama vien centrinė nervų sistema.

Kuri kūno dalis bebūtų taikinys, imuninė sistema paprastai yra pakankamai stipri, kad sukurti daugybę naikinančių chemikalų – citokinų ir autoantikūnių. Kad sunaikinti taikinį, šie junginiai aplink jį pradeda uždegiminius procesus. Praktiškai visada šių naikinančių junginių koncentracija būna tokia aukšta, kad tuo pat metu gali sunaikinti bet kurią organizmo sritį…

Kuo pasireiškia autoimuniniai susirgimai?

Jei foninė teršalų koncentracija nemažėja (o šiais laikais, kai gaminama vis daugiau chemikalų, ji tik didėja), imuninė sistema kartoja savo klaidingą veiklą – pastoviai puola ir naikina kurią nors konkrečią nuosavo organizmo sritį. Būtent tai reiškia, kad susirgimas yra chroniškas, uždegiminis  ir degeracinis – pastoviai sunaikinama vis didesnė organizmo dalis…

Konkrečios imininės sistemos taikinys yra sąlygojamas genetinių ir aplinkos veiksnių kombinacijos. Tai reiškia, jog tam tikras autoimuninis susirgimas paprastai išsivysto grupei žmonių, kurių specifinė genetinė struktūra padaro juos jautrius tam tikriems toksinams – ar stresams. Nustatyta, kad stresai blogina praktiškai visų autoimuninų susirgimų simptomus. To priežastis – žalingas streso metu generuojamų chemikalų poveikis imuninei sistemai.

21-jo amžiaus realija – žmonių kuriamų ir gaminamų chemikalų (ksenobiotikų) kiekis ir koncentracija aplinkoje pastoviai didėja. Nustatyti iš ansto, ar konkretus asmuo linkęs autoimuninei reakcijai ir, jeigu taip, kokiai – neįmanoma. Išsamiau ši sitaucija aprašyta straipsnyje Kodėl išsėtinė sklerozė?

* * *

Perskaičius tokį straipsnį
turėtų kilti nerimas bei įvairūs klausimai:

  “Ką daryti, kad nesusirgti?” → stiprinti imuninę sistemą ir švarinti aplinką (orą, maistą, vandenį…)

➁  “Ką daryti, jei jau sergu?” → kaip aukščiau, tik žymiai nuosekliau ir efektyviau

Būtent taip, reguliariai vartodamas sisteminius enzimus, 1997-ais aš sustabdžiau kažkada agresyvią išsėtinę sklerozę

Komentarai

Komentarų dar nėra

Komentuokite

Komentarai matomi tik po patvirtinimo